גן גל - ניצנה

על גל אבינעם

על ניצנה

מצפה גל הוקם לזכרו של גל אבינעם שנפל ב-1971 במהלך שירותו הצבאי, בפעולה מבצעית ברצועת עזה בהיתקלות עם מחבלים, כשהיה בן 19 וחצי. למרות גילו הצעיר, גל הספיק הרבה מאוד, כי באופיו היה מנהיג, מלא כריזמה ובעל מחשבה ויכולת מעשית יוצאות דופן – תכונות שבאו לידי ביטוי במיוחד כאשר כיהן כיושב-ראש מועצת התלמידים של תל אביב.

המצפה הוקם בכפר הנוער ניצנה משתי סיבות: גם כי גל וחבריו לסיירת שקד יצאו מכאן למסע הרגלי המסכם והמפרך של 200 ק"מ עד אילת, אבל בעיקר כי לגל היה חלום: להקים כפר לבני נוער, מקום שיגשר על פערים חברתיים ולאומיים – וכפר הנוער ניצנה הוקם ממש ברוח הערכים שגל האמין בהם: חינוך מעצים של בני נוער, מתוך אהבה ואמונה ביכולותיהם ובכישוריהם. 

ניצנה, שהוקמה בשנת 1986 על ידי  אריה לובה אליאב היא קהילה חינוכית התיישבותית ובה מגוון תוכניות פורצות דרך בתחומי החינוך, הציונות ובאקטיביזם חברתי.

אריה לובה אליאב היה מנהיג, חלוץ ומיישב הארץ , אשר קיבל על פועלו את התואר חתן פרס ישראל.

ניתן למצוא במקום דבש ייחודי, רפתות, אורוות, דיר כבשים, לולים  ואלפי דונמים של חממות, בתי רשת ועוד.

החקלאות באזור  מתבססת על מים מליחים, שנמצאו בעומק האדמה. את המים מתפילים במתקן קציעות הסמוך והופכים אותם למים טובים להשקיה.  

בקהילה החינוכית ניצנה מתנהלות תוכניות ייחודיות כולל תוכנית לסטודנטים עולים חדשים, מכינה קדם צבאית לצעירים מהפריפריה הגיאוגרפית והחברתית, בית ספר שדה ללימודי מדבר, חווה חקלאית לימודית,כפר לנוער בדואי, כפר לנוער חרדי נושר, ובית ספר יסודי ייחודי של ילדי האזור, 

 

 

 

פודקאסט נבחר: 
לא