מרכז בגין - כתף הינום

דגם: 
Français

עברית

ENGLISH

 "כֶּתֶף הינום", הינו אתר חשוב ומיוחד במינו בארץ. האתר שׁוֹכֵן על אֵם הדרך שבין בית לחם לירושלים והיה מפגש צירים חשוב ביותר בִּיֵמי קדם, בגבול נחלות יהודה ובנימין.

שֵׁם הגבעה ניתן לה בשל קרבתה לגֵיא בן הינום, אשר למרגלות חומות העיר העתיקה. בחפירות הארכיאולוגיות שנעשו באתר בסוף שנות השבעים של המאה הקודמת בניהולו של דוקטור גבי ברקאי נמצאו ממצאים רבים מתקופות שונות, החל מתקופת הבית הראשון ועד לתקופה הרומית ביזנטית.

גוּלַת הכותרת של החפירות באתר הן מערות הקבורה מתקופת בית ראשון.  

מערות הקבורה  מתוארכות למאה השישית לפני הספירה ומיוחסות לימי מלכי יהודה בתקופת בית ראשון. מהמערה הראשונה  ניתן ללמוד שתהליך הקבורה באותם ימים היה שׁוֹנֶה מזה הנהוג בימינו. 

בתוך המערה הונח הנפטר על משכב אבן שבקצהו שְׁקערורית ששימשה מְקום להנחת ראשו של הנפטר. במשך תקופה שכב המת על משכב האבן . לאחר תקופה מסוימת, לאחר תהליך טבעי של רקבון הגופה או בשל הצורך במקום לנפטרים נוספים

העבירו את עצמות הנפטר עם המְנָחות - רכושו האישי, כלים ותכשיטים - לְבוֹר שמתחת למשכבי האבן, הקרוי גם מַאֲסֵיפה. שם הצטרפו עצמות הנפטר וַחֲפציו לעצמותיהם וְלִרְכושם של נפטרים קודמים ממשפחתו.

יתכן וזוהי המשמעות המעשית לביטוי "נֶאֱסף אל אבותיו" המוכר מהתנ"ך.

במהלך השנים התמוטטו התִקרות של רוב המערות וכך נחשפו לאור היום משכבי הקבורה , ואילו רוב המאסיפות נותרו בשלמותן אך נמצאו ריקות עקב שוד קברים.

לעומת זאת, המאסיפה של המערה שלפנינו נותרה בשלמותה ולא נשדדה, הודות לִקְריסה חלקית של תקרת המערה שקברה תחתיה את תכולתה.

במאסיפה נתגלה אוצר מרשים  בגודלו שכלל את עצמותיהם של 95 נפטרים, ואלפי פריטים, כגון חרוזים, כדים, ומטבעות כסף. הממצא הֶחָשוב ביותר שבהם היה שני גלילי כסף ועליהם כיתוב בכתב עברי קדום.

פתיחת גלילי הכסף דרשה אמצעים טכנולוגיים מתקדמים ומורכבים. פענוח הכתוב בהן גילה בין השאר גרסה מקוצרת מעט של שלושת הפסוקים מספר במדבר פרק ו, פסוקים כ"ד-כ"ו שבשלמותם מוכרים כְּבִרְכַּת כוהנים:

יְבָרֶכְךָ יְהֹוָה וְיִשְׁמְרֶךָ; יָאֵר יְהֹוָה פָּנָיו אֵלֶיךָּ; יִשָּׂא יְהֹוָה פָּנָיו אֵלֶיךָ וְיָשֵׂם לְךָ שָׁלוֹם.

 זןהי אחת העדויות המוקדמת ביותר המוכרת לנו היום לשימוש בפסוקים מתוך התורה בתקופת בית ראשון .

 

פודקאסט נבחר: 
לא