מחנה המעפילים עתלית - צריף החיטוי

דגם: 
עברית

ENGLISH

Français

Deutsch

המחנה הוקם על ידי הבריטים בשנת 1940 על מנת לשמש כמחנה מעצר לעולים לא חוקיים, שקיבלו את הכינוי "מעפילים". המעפילים הובאו לכאן על ידי הבריטים, ואחת התחנות הראשונות שלהם במחנה היתה מבנה החיטוי או "הדיזנפקציה".

העולים הוכנסו למקלחות, פשטו את בגדיהם ונעליהם והכניסו אותם לשק שהוכנס לדוד החיטוי. לאחר מכן רוססו העולים בחומר ההדברה  (די.די.טי) נגד פשפשים וכינים, עברו מקלחת יסודית, ולאכזבתם חזרו אל בגדיהם הישנים. הבגדים אמנם עברו חיטוי אבל נשארו  אותם בגדים ישנים ובלואים.

רבים מהמעפילים היו ניצולי שואה ותהליך החיטוי עורר בהם זכרונות קשים מאימי התקופה. צורתו של מבנה החיטוי, הארובה המתנשאת מעל הגג וכל תהליך החיטוי עוררו אצל רבים פחדים נוראיים.

לעומת זאת, רבים מהמעפילים שמחו לעבור את תהליך החיטוי והמקלחות לאחר הטלטלה, הצפיפות, הכינים והמחסור במי שתיה שאפיינו את אוניות המעפילים.

מדרום מזרח למבנה החיטוי היה מקבץ של ארבעה צריפי עץ ששימשו כחדרי בידוד לחולים.

כיום הצריף הצפוני מדמה צריף מגורים, אחד מתוך למעלה מ – 80 צריפי מגורים שהיו במחנה. בצריף המגורים משוחזרות המיטות עליהן ישנו המעפילים, שקי הבגדים שנתלו על קורות העץ וכן ציוד אישי. השחזור מתבסס על תמונות היסטוריות ועדויות מעפילים.

החיים  בצריפים לא היו קלים.  גגות הפח להטו בקיץ ופלטו קור בחורף. חולדות התרוצצו על קורות העץ, השמירה הבריטית היתה כבדה, היו מסדרי נוכחות, והצריפים ננעלו מרדת השמש ועד הזריחה.

אבל הבעיה העיקרית היתה השעמום וחוסר המעש.


 

 

פודקאסט נבחר: 
לא