אוגדה 143 יד לשריון

דגם: 
הסבר בעברית

ENGLISH

 

עוצבת "עמוד האש"  הוקמה בשנת  1964 וכינויה - אוגדה 31 בפיקודו של האלוף אברהם יפה. 

במלחמת ששת הימים שימשה מפקדת אוגדה 31 כמפקדת משימתית, בפיקוד האלוף אברהם יפה, היא קיבלה תחת פיקודה, שתי חטיבות שריון: חטיבה  200 בפיקודו של ישכה שדמי וחטיבה  520 בפיקודו של אלחנן סלע. במלחמה זו ביצעה אוגדה 31 את אחד ממבצעי השריון המובהקים ביותר והמדגימים יותר מכל את מאפייני הגישה העקיפה וריכוז הכוח בנקודת ההכרעה.

במלחמת יום הכיפורים – הייתה זו אוגדת מילואים קבועה, עליה פיקד האלוף אריאל (אריק) שרון/ האוגדה כללה שתי חטיבות שריון: חטיבה 421 בפיקוד חיים ארז, וחטיבה 600 בפיקוד טוביה רביב וחטיבה ממוכנת 875. כמו כן את אגד ארטילרי 214, אגד תחזוקה , גדוד סיור אוגדתי מספר 87, גדוד הנדסה אוגדתי וגדוד קשר.

האוגדה גויסה בפרוץ המלחמה ונעה לסיני, ברובה על זחלים, עד ערב השבעה באוקטובר. מפקדת האוגדה התמקמה בטסה וקיבלה תחת פיקודה גם את חטיבת השריון הסדירה 14 בפיקוד אמנון רשף תוך לקיחת אחריות על מרכז החזית. בתמורה העבירה את חטיבה ממוכנת 875 לאוגדה 252.

ב- 15 לאוקטובר הובילה האוגדה את כוחות צה"ל במבצע "אבירי לב" לצליחת תעלת סואץ. היה זה אחד המבצעים המורכבים ועקובי הדם ביותר בתולדות צה"ל אשר הביא למהפך במלחמה ולהעברתה לשטח מצרים.

לאחר מערכת הצליחה הרחיבה האוגדה יחד עם חטיבה 35 בפיקודו של אל"מ עוזי יאירי וחטיבה 16 בפיקודו של אל"מ עופר זאב, את השטח שנכבש מידי המצרים בתוקפה צפונה משני עברי תעלת סואץ תוך הגעה לפאתי החייץ החקלאי, בואך איסמאעיליה במערב התעלה וחסימת כמה מצירי התחזוקה בין ארמייה 2 המצרית לקהיר.